İngiltere'de Sigara Tiryakisine Sağlık Hizmeti Yok


Yazdır

.

İngiltere Sağlık Bakanlığı, sigara kullananların bazı sağlık hizmetlerinden yararlanmasını yasakladı

İngiltere Sağlık Bakanlığı'nın uyguladığı yeni sistem sigara bağımlılarını ayağa kaldırdı. Hükümetin aldığı karara göre sağlık sigortası bulunan sigara tüketicileri, hastanelerde 'küçük operasyon' geçiremeyecek. İngiliz kamuoyu yasaktan 46 yaşındaki Paul Merrett'in başına gelenler nedeniyle haberdar oldu. Başında iyi huylu tümör bulunan Merrett, sigara içtiği için, tümörünü hastanelerde aldıramayacağını öğrendi. Lokal anesteziyle, ayakta yapılacak tüm operasyon haklarını kaybettiğini öğrenen Merrett'e, 'sigarayı bırakması' ya da bunun için 'bir kliniğe gitmesi' şartı koşuldu.
Doktorlar, bakanlığın böyle durumlarda sigara bırakmayı önkoşul olarak koyduğunu bildirdi.

Benzer bir uygulama Türkiye'de söz konusu olur mu sorusu gündeme gelirken İstanbul Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan, şu değerlendirmeyi yaptı: "İngiltere'de Türkiye'deki gibi genel sağlık sigortası yok. Yani İngilizlerin ödediği vergilerden sağlık harcamaları karşılanıyor. Ayrı bir sağlık ödeneği yok. Bedava bir sağlık hizmeti alıyorlar. Bu nedenle böyle bir uygulamaya gitmiş olabilirler. Ama bizde genel sağlık sigortası var. Bu nedenle Türkiye'de böyle bir uygulama olmaz. Ama yine de İngiltere'nin yaptığı uygulama doğru değil. Uygulamayı zamana yayabilirler.
Eğer sigara içiyorsanız 5 yıl sonra biz sizden bu konuda yüzde 5 daha fazla vergi alabiliriz diyebilirler. Ama bunu hemen yapmamalılar." (Vatan)Daha Yeni:Daha Eski: