Elektrik faturalarında soygun yasallaşacak


Yazdır

.

Kayıp kaçak bedelleri meclise taşınıyor. Yargıtay’ın geçtiğimiz yıl hukuksuz bulduğu kayıp kaçak bedeli daha sonra dağıtım bedeli olarak faturalara yansıtıldı. Elektrik faturalarındaki ‘kayıp-kaçak bedellerinin tüketiciye ödetilmesi’ uygulaması şimdi yasal zemine taşınıyor. Yargıtay’ın geçen yıl hukuksuz bulduğu bu uygulama, TBMM’de görüşülecek teklifin yasalaşması halinde “yasal” hale gelecek

Yargıtay kararıyla hukuksuz bulunan elektrik faturalarındaki “kayıp-kaçak bedelleri”nin tüketiciye yansıtılması yasal zemine taşınıyor. 35 milyon elektrik abonesini ilgilendiren tasarının onaylanmasıyla birlikte elektrik dağıtım ve tedarik şirketlerinin kayıp kaçak, sayaç okuma, perakende satış hizmeti, iletim sistemi kullanım ve dağıtım bedeli vatandaştan tahsil edilecek.

Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, bu hafta TBMM’de görüşülecek. Kanun tasarısındaki düzenlemeyle elektrik dağıtım ve tedarik şirketlerinin kayıp kaçak, sayaç okuma, perakende satış hizmet, iletim sistemi kullanım ve dağıtım bedeli, tüm tüketicilerden tahsil edilecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından belirlenen hedef oranlarını geçmemek kaydıyla kayıplara ilişkin maliyetler dağıtım tarifelerinde yer alacak ve tüketicilere yansıtılacak.

Ne olmuştu?

İzmir’in Urla ilçesinde yaşayan emekli Nail Güçlü, elektrik faturasında kayıp kaçak bedeli alındığını fark edince yaklaşık hukuk mücadelesi başlatmış, herhangi bir yasal mevzuatta yer almamasına rağmen “maliyet unsuru” olarak faturalara yansıtılan kayıp kaçak bedelini 10 yıl geriye dönük olarak geri almıştı. İlk etapta Urla Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvuran Güçlü, bedelin iadesi talebiyle dilekçeyi vermişti. Dava 3 yıl sürmüş ve Yargıtay’ın verdiği karar tüm tüketici davalarına emsal oluşturmuştu.

Geçtiğimiz Ocak ayında elektriğe yüzde 7 zamla birlikte yeni düzenleme yapılmıştı. Düzenlemeyle göre vatandaş kayıp-kaçak bedelini ödemeye devam etti ancak bu faturada yer almadı. Kayıp-kaçak, dağıtım ve perakende satış hizmet bedeli gibi kalemlerin hepsi faturada ‘Dağıtım Bedeli’ adı altında yer aldı.

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Halkevleri Hukuk Dairesi’nden Avukat  Mehmet Ümit Erdem, dağıtım şirketlerinin haksız kazançlarını garanti altına alacak ve yurttaşlara hak arama yasağı getirecek düzenlemenin mevcut hukuksuzluğu aklama çabası olduğunu, bu düzenlemeye rağmen zamanaşımı 10 yıl olduğundan tüketicilerin önceki dönem alacakları için tüketici hakem heyetlerine başvurmalarının önemli olduğu belirtti.

HekiMedya.OrgDaha Yeni: