Kürt coğrafyasında devam eden savaşta 6 bin 320 bina yıkıldı


Yazdır

.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş; Sur, Silopi, Cizre, İdil ve Yüksekova ilçelerinde yıkılan toplam bina sayısının 6 bin 320 olduğunu söyledi

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş; Sur, Silopi, Cizre, İdil ve Yüksekova ilçelerinde yıkılan toplam bina sayısının 6 bin 320 olduğunu söyledi. Kurtulmuş gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş’un açıklamasının satır başları şöyle:

‘6 bin 320 bina yıkıldı’

Kürt coğrafyasındaki savaşın faturasını açıklayan Kurtulmuş “Sur, Silopi, Cizre, İdil ve Yüksekova ilçelerinde yıkılan toplam bina sayısı 6 bin 320’dir. Bunları daire ölçeğinde düşünürsek yaklaşık 11 bin birimdir. Bu yapıların yıkılması ve onarımıyla ilgili süreçte öngörülen toplam maliyet ise 855 milyon lira civarındadır” dedi.

‘Paralel yapıyla mücadelede yeni bir safhaya geçildi’

MGK’nın tavsiye kararıyla birlikte paralel yapı ile mücadelede yeni bir safhaya geçildiğini ifade eden Kurtulmuş, “Paralel Devlet Yapılanması ilk kez MGK toplantısında tavsiye kararı olarak, bir terör örgütü olarak nitelendirilmiş ve bundan sonraki mücadelenin ana çerçevesi de bir terör örgütüyle mücadele şekline getirilmiştir. Dolayısıyla bunun gerektirdiği her şey hem hükümet hem gerekli yargı birimleri tarafından yerine getirilecek, uygulama aksatılmadan sürdürülecektir.

Vize serbestisi

“Türkiye’nin bu ciddiyeti ve meseleye sağlam bir iradeyle yaklaşmasının hiçbir şekilde istismar edilmemesini temenni ederiz. Bir mızıkçı anlayış içerisinde Türkiye’nin vize serbestisine yaklaştığı noktalarda, bu meseleyi geri bıraktırma, bu meseleyi tehir etmek için Avrupa’dan bazı siyasetçilerin içine girmiş olduğu tavırları, davranışları anlamadığımızı, bu söz ve tavırları uygun bulmadığımızı da ifade etmek isterim.”

HekiMedya.OrgDaha Yeni: