Mersin’de Nükleere karşı çağrı: Çocuklarımızın geleceği için onaylamayın


Yazdır

.

Mersin’de Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED) üyeleri Büyükşehir Belediyesi binası önünden belediye yönetimi ve meclis üyelerine, hükümetin nükleer ısrarına karşı “Direnin” çağrısı yaparak, açıklama yaptı. Açıklamada Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin tamamen dışa bağımlı ve şalterinin Ruslar’ın elinde olduğu bir enerji kaynağı olacağı söylendi

YKKED üyeleri, Mersin Büyükşehir Belediyesi binası önünden belediye yönetimi ve meclis üyelerine, hükümetin nükleer ısrarına karşı “Direnin” çağrısı yaptı.

Belediye binasında önünde yapılan basın açıklamasını YKKED Mersin Şubesi Başkanı Serkar Erkan okudu. Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin, Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 1/50 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı’na işaretlenmemesi için çağrı yapan Erkan, “İleri teknoloji ve sanayi ülkesi Japonya’da yaşanan Fukişima nükleer felaketinden sonra, Mersin halkının en az yüzde 80’i, özellikle çocuklarımızın geleceğini karartacak, Akkuyu Nükleer Santrali’ne karşıdır. Bunu da daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na kitlesel olarak verdiği 250 bin imza ile göstermiştir. Belediyeniz ve ilçe belediye meclisleri de 2012 yılında aldığı kararlarında bu isteğine uyarak yapılmasına karşı olduklarını açıklamışlardır” dedi.

Belediyeler ve meclis üyelerini bu kararın arkasında durmaya çağıran Erkan, Akkuyu Nükleer Santrali’nin çok yakınından geçen deprem kuşağında olduğunu, bunun da olası bir kaza riskini yükselttiğini vurguladı.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin tamamen dışa bağımlı ve şalterinin Ruslar’ın elinde olduğu bir enerji kaynağı olacağını da dile getiren Erkan şunları söyledi:

Akkuyu nükleer santralinin milli bir enerji olduğu yalandır. Yapılan anlaşma ile Akkuyu ve Mersin, Rusya’nın nükleer vilayeti, hatta her zaman tehdit altında olacağı Doğu Akdeniz’deki bir askeri üssü olacaktır. Ayrıca, yapılan anlaşma koşulları nedeniyle  yeni bir teknoloji de getirmeyecektir. Siyasi ve ranta yönelik amaçlar için dayatılan Akkuyu NGS’de üretilecek olan çok pahalı elektrik enerjisi için 12.35 cent/Kw-saat +KDV alım garantisi ile (Dünya ortalaması 6.5 cent/Kw-saat  civarındadır).

15 yılda yaklaşık toplam 71 milyar doları Rusya’ya ödeyecek olmamız, ülkemizin kamu kaynakları zarara uğrayacaktır. Bu nedenle Akkuyu Nükleer Santrali’nin yer alacağı 1/50 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı çocuklarımızın geleceği için onaylamayın. Planı onaylamayın çünkü, Akkuyu NGS, Doğu Akdeniz’in tüm ekosistemini bozacak olup, yapım ve işletim süresince tarımını, turizmini balıkçılığını, hayvancılığını ve insan sağlığını çok olumsuz etkileyecektir.

Planı onaylamayın çünkü, Akkuyu bölgesi Avrupa’nın, Amerika’nın ve Rusya’nın teknolojik olarak yok edemediği ve güvenli saklayamadığı sürekli radyasyon yayan nükleer atıklarının  alınıp satıldığı, sürekli radyasyon yayan nükleer atık deposu olacaktır.

Planı onaylamayın çünkü, Akkuyu NGS’de uygulanması düşünülen VVER 1200 reaktör modeli dünyada hiç denenmemiş bir teknolojidir. İşletmeye alınmamış ve denenmemiş bir teknolojinin yaratacağı riskler hakkındaki bilgi ve deneyim yetersizlikleri mevcuttur. Bu nedenle AB’nin akredite etmediği, hiçbir ülkede kredi vermediği  sabıkalı Rus teknolojisiyle yapılmış Çernobil NGS yüzünden Karadeniz bölgemiz hala acı çekmekte, kan ağlamaktadır. Bu  suça lütfen ortak olmayın.

Ülkemizin ‘Nükleer Çöplük’ olmasına, kamu kaynaklarımızın zarara uğratılmasına, çocuklarımızın geleceğinin karartılmasına izin vermeyin. Ülkemizin geleceğini ve bağımsızlığını tehlikeye sokmayın. Adınızın, ülkemizin tarihe kara bir leke olarak geçmeyeceğini bekliyor, çocuklara ve ülkemize borcunuzun olduğunu hatırlatarak, sizleri vicdani ve insani sorumluluğa davet ediyoruz.

Kaynak: Mersin HaberciDaha Yeni: