Mimarlar Odası’na ‘külliye’ nedeniyle zorla boşaltma


Yazdır

.

Beşiktaş Kaymakamlığı, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin kullanımında olan Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası’nın boşaltılması için önce tebligat gönderdi ardından sabah saatlerinde zorla boşaltılması için polis eşliğinde binaya girdi. Polisin içeriden eşyaların bir kısmını alması üzerine devam eden bir dava süreci olduğunu belirterek engellemek isteyenler kapıyı kapatarak polisi içeri almadı. Bunun üzerine kapıyı kırarak içeriye zorla giren polis aralarında Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, Mücella Yapıcı ve dayanışmaya gelenlerle birlikte 15 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar akşam saatlerinde serbest bırakıldı

Beşiktaş Kaymakamlığı, Mimarlar Odası’nın kullanımında olan Yıldız Saray’nın Dış Karakol binasının boşaltılması için 30 Mayıs’ta bir tebligat gönderdi. Gezi Direnişi’nin yıldönümüne denk gelen 31 Mayıs’ta ise odanın binayı boşaltmasını istedi. Cumhurbaşkanlığı külliyesi yapılacağı gerekçesiyle binanın tahliyesi istenirken Mimarlar Odası yaptığı açıklamada 24 saati bulmayan bir sürede mümkün olamayacak bu talebi “intikam duygusuyla zorla boşaltma girişimi” olarak değerlendirdi. Bugün (31 Mayıs) sabah saat 09.00’dan itibaren binanın zorla boşaltılmasına ve hukuksuz uygulamaya karşı üyelerini ve İstanbulluları Dış Karakol Binası’na çağıran Mimarlar Odası polisin içeri girerek binadan birkaç eşyayı çıkarması üzerine binaya girişi engellemek için kendilerini içeri kitledi. Binanın kapısını kırarak zorla içeri giren polis, aralarında Mimar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, Mücella Yapıcı, Av. Can Atalay, Politeknik Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Kiriş ve dayanışma için gelenlerin bulunduğu 15 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltılar sağlık kontrolünün ardından Beşiktaş Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken, bina önündekiler de emniyet müdürlüğü önüne geçti. Gözaltına alınanlar akşam saatlerinde Vatan Emniyet Müdürlüğü’nden serbest bırakıldı. Burada gözaltına alınanları yaşam savunucuları karşıladı.

30 Mayıs akşam saatlerinde önce Mimarlar Odası İstanbul Şube ardından da kent ve yaşam savunucuları tarafından duyurulan boşaltma talebinin ardından 31 Mayıs sabah saatlerinde Mimarlar Odası’nın Yıldız’daki binası abluka altında olduğu bildirildi. Kimlik gösterilmeden bina çevresine kimsenin alınmadığını belirtilirken, binanın zorla tahliye edilmesi esnasında ise çevrede 3 TOMA, 12 çevik kuvvet otobüsü bekletildi.

‘Yıldız Dış Karakol Binası değil, Kaçak Saray boşaltılsın’

Mimarlar Odası’nın Ankara Şubesi’nden yapılan açıklamada sürecin hukuksuzluğuna ve teknik olarak da imkansızlığına değinildi. Yıldız Dış Karakol Binası’nın değil Kaçak Saray’ın boşaltılması gerektiğini ifade eden Ankara şube “Asıl boşaltılması gereken bu ülkenin tüm kamusal varlıklarını savunan, toprağına, ormanına, suyuna, kültürel mirasına sahip çıkan Mimarlar Odası kullanımındaki Yıldız Sarayı Dış karakol binası değil, Atatürk Orman Çiftliğinde, mahkeme kararlarına rağmen inşa edilen Kaçak Saray’dır” dedi.

Mimarlar Odası İstanbul Şubesi kullanımında olan 2002 yılında 49 yıllığına tahsis edilen Yıldız Sarayı Dış Karakol Binasının 30 Mayıs 2016 tarihinde saat 17.50 de tebligat yapılıp, Gezi Direnişinin yıldönümü olan  31 Mayıs saat 10.00 da boşaltılmasının istenmesi manidardır. Ülkenin her yanında zorla tahliyeler ve el koymalarla, kamunun malının yağmalandığı bir süreçte Yıldız Sarayı Dış Karakol Binasında zorla tahliye girişimi gayrimeşrudur.

İstanbul’da Yıldız Sarayı’nın Cumhurbaşkanlığına tahsis edilmesi sürecinin bir parçası olarak, Mimarlar Odası kullanımında olan Dış karakol Binasının zorla tahliyesi hukuksuzdur. Asıl boşaltılması gereken bu ülkenin tüm kamusal varlıklarını savunan, toprağına, ormanına, suyuna, kültürel mirasına sahip çıkan Mimarlar Odası kullanımındaki Yıldız Sarayı Dış karakol binası değil, Atatürk Orman Çiftliğinde, mahkeme kararlarına rağmen inşa edilen Kaçak Saray’dır.

Gözaltıların ardından açıklama yapan TMMOB İl Kordinasyon Kurulu sekreteri tarafından yapılan açıklamada “Zorbalığa boyun eğmeyeceğiz! ‘Kral çıplak’ demeye devam edeceğiz” denildi.

Üyelerimiz derhal serbest bırakılsın

TMMOB 45. Dönem Genel Sekreteri Dersim Gül tarafından yapılan açıklamada da iktidar eliyle yürütülen hukuksuz tahliye kınanırken gözaltına alınan üyelerin derhal serbest bırakılması istendi.

İktidar Eliyle Haneye Tecavüz

MİMARLAR ODAMIZIN YILDIZ SARAYINDAKİ BİNASINI BASARAK GÖZALTINA ALDIĞINIZ ARKADAŞLARIMIZI DERHAL SERBEST BIRAKIN

Mimarlar Odası’nın kullanımında bulunan Yıldız Sarayı Dış Karakol Binasının boşaltılması için dün akşam saatlerinde Kaymakamlıkça tebligat gönderilmiş ve bu sabah Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi kolluk güçlerince abluka altına alınarak yönetici arkadaşlarımız gözaltına alınmıştır.

Kaymakamlıkça boşaltılması ve teslim edilmesi istenen bina, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı ile 22.10.2002 yılında, 49 yıl için yapılan tahsis protokolü uyarınca hizmet binası olarak kullanmaktadır.

2002 yılında imzalanan protokol süresi bitmeden, hukuk tanımaz bir şekilde kullanmakta olduğumuz binanın boşaltılması girişimi alışık olduğumuz bir şekilde darbe usullerine göre gerçekleştirilmiştir. Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası bugün sabah saatlerinde emniyet güçlerince ablukaya alınmış, yöneticilerimizin binaya girmesine izin verilmemiş, sokağa girmek isteyen arkadaşlarımız gözaltına alınmak istenmiştir.

Bugün öğle saatlerinde binamız basılarak Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Eyüp Muhçu, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi yöneticileri ve beraberindekiler gözaltına alınmıştır.

AKP iktidarının Gezi direnişinin yıldönümünde halkın taleplerine, bilime ve aydınlığa karşı tutumu bugün kullanmakta olduğumuz bina basılarak TMMOB’den intikam almaya çalışılarak devam etmiştir.

TMMOB, doğamızın, kentlerimizin ve kamusal varlıklarımızın yağmasına, talanına karşı mücadelesini sürdürecektir; faşizme, diktatörlüğe ve baskılara asla teslim olmayacaktır.

Gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır.

Ne olmuştu?

Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile 2002 yılında imzalanan bir protokolle 49 yıllığına Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’ne tahsis edilmişti.

Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün 7.12.2015 tarihinde göndermiş olduğu bir yazı ile Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ile imzalanan protokolün tek taraflı olarak iptal edildiği bildirilmişti.

Mimarlar Odası yaptığı açıklamada, herhangi bir tebligat olmamasına rağmen basına yansıyan haberlerden Yıldız Sarayının “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi” adı altında Cumhurbaşkanlığına tahsis edildiğini epeydir duyduklarını ifade etti.

Protokolün iptali üzerine Mimarlar Odası, yürütmenin durdurulması ve iptali için idari mahkemede dava açtı.

‘Kaymakamlık yargı kararını beklemeli’

İstanbul 12. İdare Mahkemesi 8 Mart 2016 tarihli kararında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Oda açıklamasında,bu karara yapılan itirazı değerlendiren İstanbul Bölge İdaresi’nin henüz tebligatı yapılmamış kararına göre 11.05.2016 tarihinde söz konusu idare mahkemesinin gerekçeli kararının tam tersi bir karar alındığını belirtti.

Oda, fiilen imkânsız bir tahliye talebini yapan Beşiktaş Kaymakamlığına yargı kararının beklenmesi ve bu tarihten itibaren tahliye için yeterli süre verilmesi için başvurdu.

Valilik, Mimarlar Odası’nın, meslektaşları tarafından ya da mirasçıları tarafından emanet edilen birçok evrak, belge, yayın, proje, mimarlıkla ilgili malzemenin zorla tahliye durumunda göreceği zararı düşünerek süre verilmesi talebini 31 Mayıs 2016 günü saat:10.00 da boşaltmaya başlamak şartı ile gayri resmi olmayan bir şekilde kabul etti.

Oda, hukuki mücadeleyi sürdüreceğini, sorumluların yargılanması için her türlü hukuksal başvurunun yapılacağını belirtti.

Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Sami Yılmaztürk, daha önce yaptığı bir açıklamada “4 Aralık 1996’da Yıldız Dış Karakol binasından yürütmeyi durdurma kararı olmasına rağmen bizi eşyalarımızla sokağa atmışlardı. Dönemin Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’dı. Sonra davayı kazanıp binaya döndük ve tazminat da aldık”  demişti.

HekiMedya.OrgDaha Yeni: