Uğur Kurt’un vurulduğu anların görüntüsü silinmiş


Yazdır

.

İstanbul’da cemevi avlusunda Uğur Kurt’u öldüren polis hakkında açılan davanın 6’ncı duruşması görüldü. Jandarma Genel Komutanlığı’nın olay anına ait görüntülere dair gönderdiği raporun ele alındığı duruşmada, görüntülerde 5 saatlik bir bölümün silindiği ortaya çıktı

İstanbul Okmeydanı’nda Berkin Elvan için yapılan eylem anında taziye için gittiği cemevi avlusunda polis kurşunuyla vurulan Uğur Kurt’un katledilmesine ilişkin açılan davanın 6’ncı duruşması İstanbul Adliyesi 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuksuz sanık S.K.’nin ve Kurt Ailesi avukatları katıldı.

Sanık polis S.K.’nin “olası kastla adam öldürme” suçundan 20 yıldan 25 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılandığı davada ilk olarak konuşan Kurt Ailesi avukatlarından Serdar Laçin, dosyaya eklenen Jandarma Genel Komutanlığı’nın olay anı görüntülerine ait gönderdiği rapora ilişkin konuştu. Görüntülerde saat 08.01.21’den 13.58.25’e atlandığını belirten Laçin, şöyle devam etti: “Bu görüntülerde baba Cemal Kamacı’nın görüntülerde yaptığı kurcalama anları da yok. Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’nın 15 Eylül 2014 tarihli raporunun 4’üncü sayfasında bu durum tespit edilmiş. Bu durum görüntülerin sonradan değiştirilip değiştirilmediği sorusunu akla getiriyor. Görüntülerde arada yaklaşık 5 saatlik bir boşluk var. Bu hususun tam olarak açıklanması da mevcut değildir. Aradaki zaman tam olarak olayın meydana geldiği zamanla ilgili olduğunu değerlendiriyoruz. Bu nedenle de görüntülerle kasten oynandığı kanaatini uyandırıyor.”

Mahkeme reddetti

Mahkeme heyeti, görüntüler üzerinde oynama yapma ihtimali olan ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunma ve sanık polisin tutuklanma talebini redderek, davayı 25 Ekim’e erteledi.

Kaynak: DİHADaha Yeni: