Şırnak Valiliği’nden Cizre halkına: Üç gün içinde evinizi boşaltın, yıkacağız!


Yazdır

.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde “kamulaştırma” adı altında “ağır hasarlı” olduğu iddia edilen 4 bin konut için tahliye kararı çıkarıldı. Halktan evlerini üç gün içinde boşaltmaları istendi

Kürt coğrafyasında savaş uçakları ve tanklarla yürüttüğü savaşı, yerle bir ettiği kentlere ve ilçelere yönelik kamulaştırma-kentsel dönüşüm projeleriyle yürüten ve topyekun bir “savaş rantı” kuran Saray-AKP iktidarı gözünü Cizre’ye dikti.

Şırnak Valililiği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Cizre’deki Nur Mahallesi Muhtarlığı’na gönderdiği tebligatta hasarlı olduğu tespit edilen 4 bine yakın yapının yıkımına “ivedilikle” başlanması talimatı verdi.

Mülk sahiplerine gönderilen tebligatta da bu evlerin üç gün içinde boşaltılması gerektiği istendi.

Hukuksuzluk karşısında harekete geçen Şırnak Barosu, hukuki yardım sunmak üzere bir komisyon kurdu. Komisyona üç gün içinde binlerce aile başvururken yıkım kararına itiraz da edildi.

Kaymakamlığın acelesi var!

Şırnak Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Cizre Kaymakamlığı’na gönderilen 20 Mayıs tarihli ve “Riskli Yapıların Bulunduğu Bölgelerin Boşaltılması” başlıklı yazıda şu ifadelere yer verildi:

Cizre ilçesinde Bölücü Terör Örgütüne yönelik yapılan Huzur Operasyonu; sonucu Bakanlığımız teknik personellerince ağır hasarlı olarak tespit edilen yapıların yıkımına karşı vatandaşlar, dilekçeyle başvuruda bulunmuştur. Söz konusu rapor, Bakanlığımız teknik personelleri tarafından yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda ağır hasarlı yapı olarak tespiti yapılmış olması, yıkılacak derecede tehlike arz ettiği, can ve mal tehlikesi taşıdığından, ağır hasarlı yapılar Cizre ilçesi gibi ikinci dereceden deprem bölgesinde bulunması nedeniyle yıkımı gerçekleştirilecek olup, Müdürlüğümüzce yapılacak başka bir işlem yoktur. Söz konusu yıkılacak olan yapılara ait malik bilgileri ve adresleri yazımız ekinde olup, yıktırılacağına dair, yapı maliklerine tebligatta bulundurularak yapıların ivedilikle boşaltılması gerekmektedir.

Cizre Kaymakamlığı yazıyı 25 Mayıs’ta Nur Mahallesi Muhtarlığı’na iletti ve yıkım kararı verilen yapıların ivedilikle boşaltılmasını istedi.

Hasar tespitsiz yıkım, itiraza gerekçesiz ret kararı

Kaymakamlığın Nur Mahallesi Muhtarlığı’na “Biz zaten yarın (bugün) geleceğiz. Saat 8’de evler boşaltılmış olsun” dediğini aktaran Avukat Hüseyin Tül, yıkım kararlarının neredeyse hepsine hem bireysel hem de baro olarak itiraz dilekçesi sunduklarını belirtti.

Tül şöyle konuştu:

Vatandaşın büyük beklentisi vardı. Çünkü neredeyse hasarsız evler için de hasar raporu verildi ve hemen hepsine yıkım kararı çıkarıldı. Tabi bunun verdiği bir şaşkınlık vardı. İnsanlar itirazları sonucunda yıkım kararından dönüleceği umudu taşıyordu ama valilik geri adım atmadı. İtirazlarımız dikkate alınmadı. Mahalleye gelerek hasarsız ama hasar raporu verilmiş evler için tespit yapılmadı. Gerekçesiz itirazlar reddedildi.

Muhtarlardan yurttaşlara iletilen tebligatların usulsüz olduğuna da dikkat çeken Tül, normal şartlarda tebligatların doğrudan yapılması gerektiğini anımsattı, tarih ve isim bölümleri boş kağıtlara halkın ima attırıldığını ifade etti.

“Kanunlar rafa kaldırılmış durumda”

Kaymakamlığın muhtarlığa “Üç gün içinde evi boşaltın” talimatı vermesi hakkında da konuşan Tül, bunun yurttaşlarda ciddi bir mağduriyet doğuracağını, insanların gidecek kiralık ev dahi bulamadıkları bu koşullarda bir çözüm üretilmediğini, kaymakamın “Biz kira paranızı vereceğiz” sözlerinin ise trajikomik olduğunu dile getirdi.

Devlet memurlarının mahallelerde hoparlörden “Evlerinizi boşaltın, yarın yıkım var” şeklinde anonslar geçmesine tepki gösteren Tül, hukuksal olarak her yurttaşın 30 gün içinde itiraz etme hakkı bulunduğuna dikkat çekti ve hukuken yaşananları şöyle yorumladı:

Bu hukukçuların bile kestirebileceği bir durum değildir. Normalde biz hukukçular kanunda yazılanlara göre yol gösteririz, fakat kanun uygulanmadığı için de biz de tıkanmış durumdayız. Cizre özelinde böyle bir hukuksuzlukla karşı karşıyayız. Kanun tamamen rafa kaldırılmış durumda ve hiçbir şekilde uygulanmıyor.

Tül, iptal davalarına yardımcı olacaklarını ancak kanunların uygulanmadığı yıkım durumlarında yurttaşların bol bol görüntü almasını istedi.

Kaynak: DİHADaha Yeni: