TMMOB: “Yıldız saldırısı intikam operasyonudur, direneceğiz”


Yazdır

.

TMMOB yönetimi, Yıldız’daki Mimarlar Odası binasının polis saldırısıyla boşaltılmasına ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda binanın kullanım hakkının TMMOB’de olduğu ve Kültür Bakanlığı’nın protokol iptalinin yürütmesinin durdurulduğu anımsatıldı, saldırının “Saray’ın tahammüzlüğü ve intikam operasyonu” olduğunun altı çizildi

Mimarlar Odası’nın kullanımında olan Yıldız Sarayı’nın Dış Karakol binasının Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bahanesiyle boşaltılması için 30 Mayıs’ta Beşiktaş Kaymakamlığı taraıfından tebligat gönderilmiş, 31 Mayıs’ta da binaya gelen polis kapıları kırarak içeri girmiş, mimarlar ve onlarla dayanışmak için binada olanları gözaltına almıştı.

TMMOB, yaşanan tahliye ve saldırıyla ilgili Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu, TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, TMMOB Yönetim Kurulu eski Başkanı Mehmet Soğancı, Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ayhan Yüksel ve Gıda Mühendisleri Odası 2. Başkanı Yaşar Üzümcü katıldı.

Zorbalığın karakolundan demokrasi mücadelesinin karakoluna

Basın toplantısında ilk sözü alan TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, tahliyenin ve polis baskınınn “Saray’ın TMMOB tahammülsüzlüğü” olarak niteleyerek sözü Muhçu’ya bıraktı. Muhçu ise Yıldız Sarayı’nın zorba diktatör 2. Abdülhamit’in ikamet ettiği bina olduğunu, binanın cumhuriyetle birlikte kamu hizmetine verildiğini, 1995’te de TMMOB’ye tahsis edildiğini hatırlattı.

“Eskiden zorbalığın karakolu olan bina şimdi demokrasi mücadelesinin karakolu olmuştur” diyen Muhçu, bir tahliye girişiminin de 1997’de Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın Kültür Bakanı olduğu Refah-Yol Hükümeti döneminde olduğuna dikkat çekti.

Yargı kararı ile binanın kullanımının 2054’e kadar TMMOB’de olduğunun altını çizen Muhçu, binaya yönelik baskının bir intikam operasyonu olduğunu ifade etti, polislerin kendilerine “yukarıdan talimat aldıklarını” söylemesinin de bunu doğruladığını dile getirdi.

“TMMOB onuruyla direnecektir”

Basın toplantısında söz alan TMMOB eski başkanı Mehmet Soğancı AKP faşizmine karış halkları ve meslekleri için mücadeleyi sürdüreceklerini söylerken, Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ali Ekber Çakar da hukuki sürece ilişkin bilgilendirme yaptı.

Binanın kullanım hakkına ilişkin protokolün Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca tek taraflı iptal edildiğini ancak buna karşı açtıkları davada yürütmeyi durdurma aldıkların belirten Çakar, “TMMOB nasıl ki 12 Mart ve 12 Eylül gibi baskı dönemlerinde direndiyse bu iktidarın baskılarına da onurlu bir şekilde direnmektedir, direnecektir” diye konuştu.

HekiMedya.OrgDaha Yeni: