Rektör ‘Bizans sevici, Gezi zihniyetli’ dedi, profesör açığa alındı


Yazdır

.

Adnan Menderes Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Erbay Bardakçıoğlu, İstanbul’un fethiyle ilgili paylaşımı nedeniyle açığa alındı. Rektör, “Terör sevici akademisyenlerden sonra Bizans sevici akademisyenler oldu. Gezi zihniyeti yansımaları bunlar” dedi

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erbay Bardakçıoğlu, İstanbul’un fethinin 563’üncü yıldönümünde sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı, “Bugün muhteşem bir uygarlık olan Doğu Roma İmparatorluğu’nun başkenti Konstantinopolis’in barbar ve bağnaz bir kabile tarafından işgalinin yıldönümü” paylaşımı nedeniyle açığa alındı.

Bunun üzerine Bardakçıoğlu’nu hedef alan ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, daha sonra da açığa aldıklarını belirterek, “Bu konuda kendi görüşümü de sosyal medya üzerinden paylaşmıştım. ‘Biz işin içindeyiz merak etmeyin, olayı aşırılığa gitmeden hallederiz bu işi, müsterih olun’ demek istedik. Kendisi çağrıldı ve açığa alındığı konusunda beyanda bulunuldu” dedi.

‘Terör sevici akademisyenlerden, Gezici-Bizans sevici akademisyenlere’

Paylaşımı Gezi zihniyetinin yansıması olarak gördüğünü ve olayın peşini bırakmayacağını belirten Rektör Bircan, şöyle dedi:

"(Terör sevici) akademisyenlerden sonra bir de (Bizans sevici) akademisyenlerimiz oldu. Bilsinler ki Hira Dağı’nın evlatları, Olimpos Dağı’nın evlatlarını mutlak ve yeniden mağlup edeceklerdir.

Gezi ayaklanmasında da bunu çok gördük. ‘Zulüm 1453’te başladı’ sloganı çok yaygın bir şekilde kullanıldı. Bizim üniversitemizden de böyle bir şeyin çıkmasından dolayı bunun peşini bırakamayacağız. Öğretim üyemizin yanlış yaptığı ve özür dilediği yönünde beyanları olmuş. Bunu, bu zihniyeti o dönemin yansıması olarak görüyorum. Arkası dolu bir paylaşımdı bu. Kendisi hakkında ceza ve disiplin soruşturulması başlatıldı ve açığa alındı."

Rektöre ise sosyal medyadan ırkçı ve linççi söylemlerle birlikte övgüler yağdı.

Kaynak: Sendika.OrgDaha Yeni: