Emekçiye zorunlu bireysel emeklilik, asgari ücretten kesinti


Yazdır

.

AKP’nin emeğe yönelik saldırıları devam ediyor. Bireysel emeklilik sistemine zorunlu katılım getirilerek, 13 milyon kişi bireysel emekli olacak. Sisteme katılanların maaşlarından 100 TL otomatik kesilecek

AKP’nin sermaye lehine emeğe yönelik saldırı programında yeni adımlarından biri olan bireysel emeklilik sistemi (BES) için yapmayı  planladığı düzenlemede 45 yaş altı 13 milyon çalışanın tamamı sisteme katılacak. Sisteme katılanların maaşlarından aylık 100 TL otomatik olarak kesilecek.

Asgari ücretli, Asgari Geçim İndirimi (AGİ) hariç 1007 TL maaş alacak. Bu kesintilerle asgari ücretliye yapılan zam da sıfırlanacak. Hazırlanan sistemde BES’e geçenler altı ay sistem için kalmak zorunda. Hükümet bu sistemle 10 yıl içinde 100 milyar TL’den fazla kaynak elde etmeyi amaçlıyor.

‘Asgari ücretlinin vergi dilimi değişti, kesinti arttı’

Asgari ücretin, asgari geçim indirimiyle birlikte yeni yıldan itibaren 1300 TL’ye çıkması asgari ücretlinin gelir vergisi dilimini değiştirdi. Ekim ayından itibaren asgari ücretliden yüzde 15 değil, yüzde 20 gelir vergisi alınacak. Bu da asgari ücretten kesilen gelir vergisi miktarını 86.5 TL’den 156.5 TL’ye çıkaracak. Bu kesintinin yaşanması için yasa değişikliği yapılması bekleniyor ancak hükümet bunu halen gerçekleştirmiş değil.

BES’te geçen yıl sonu itibariyle toplam 42,9 milyar lira birikti. BES’in yüzde 24’ünü, geliri 13.000 TL üzeri olanlar oluşturuyor. BES’te birikimi olan asgari ücretli sayısı ise 35 bin.

HekiMedya.OrgDaha Yeni: