Akdağ şaşmadı Erdoğan’a destek verdi: Doğum kontrolü artık tarihe karışmıştır


Yazdır

.

Tayyip Erdoğan’ın “Nüfus planlamasıymış, doğum kontrolüymüş, hiçbir Müslüman aile böyle bir anlayışın içinde olamaz” sözlerine Sağlık Bakanı Recep Akdağ’dan destek geldi: “Nüfus planlaması ya da doğum kontrolü lafı artık tarihe karışmıştır.”

Katıldığı NTV yayınında Erdoğan’ın kadınların bedenini hedef alan açıklamalarını savundu. Akdağ, yaptığı doğum kontrolü açıklamasıyla ilgili Erdoğan’ın doğru kavramlara işaret ettiğini belirterek, “Cumhurbaşkanımızın ifadeleri bizim kültürümüze uygun, bizim inançlarımıza da uygun tavsiyler niteliğindedir” dedi.

Akdoğan her fırsatta kadınların  kaç çocuk doğurması gerektiğine dair açıklamalar yapan Erdoğan ve AKP’lileri es geçerek, “Nüfus planlaması dayatmaya girer, biz buna kesinlikle karşıyız” iddiasında bulundu.

Türk Tabipler Birliği’nin açıklamalarının ‘cehalet’ olduğunu söyleyen Akdağ, “Bunlar devletlerin toplum üzerine nüfus etmek istediği yıllardan kalma tanımlar. Anne ve çocuk açısından aile sağlıklı bir doğumu, çocuğu hedefleyecek bir şekilde planlamalar takipler yapabilir ama hepsi bu. Nüfus planlaması aile doğum kontrolü şeklinde konuşanlar cehaletlerini konuşturuyorlar. 30 yıl öncesini konuşuyorlar” dedi.

“Zorla kimseye ‘Sen çocuk doğurma’ya da ‘Sen çocuk doğur’ denmemeli”

Doğumu teşvik eden bir kişi olduğunu söylemesinin ardından,  “Zorla kimseye ‘Sen çocuk doğurma’ya da ‘Sen çocuk doğur’ denmemelidir” diyen Akdağ, doğum konusuna ‘ailelerin’ karar vereceğini söyledi: “Doğum konusuna aileler karar verir, bunun adına aile planlamasıdır. Aile planlaması da demiyoruz, bunun adına üreme sağlığı diyoruz.”

‘Zorunluluk yoksa sezaryen akla ziyan bir iş’

AKP iktidarında her dönem gündeme gelen ‘sezaryen doğum’ da değinen Akdağ, sezaryen doğum için “Zorunluluk yoksa akla ziyan bir iş” derken, ‘sezaryen doğum’ hakkında toplumda‘entelektüel bir faaliyet’ kanısının oluştuğunu ve gücü yettiği ölçüde buna engel olacağını belirtti.

“Gerekmeyen bir sezeyan anne ve çocuk için ristktir. Normal yolla doğum yapabilecek bir anneye anestezi veriyorsunuz, cerrahi bir işlemle karnını açıyorsunuz. Zorunluluk yoksa akla ziyan bir iş. Normal doğumlarla alakalı olarak biz ödemeler yaparak kolaylıklar getireceğiz. Tabi sezeryan da zorunda olunca yapılması gerekli bir iştir. Çok yanlış bir algı oluşturuldu toplumda sezeyan entelektüel bir faaliyet gibi başlatıldı ve topluma yaygınlaştırıldı.”

‘Başkanlık olursa sağlık hizmetleri daha iyi olur’

Son olarak ‘başkanlık sistemi’yle ilgili fikirlerini paylaşan Akdağ şöyle konuştu: “Başkanlık olursa sağlık hizmetleri daha iyi olur. İstikrar ve hızlı hareket etmek sağlık reformlarının iki önemli parametresidir.”

Kaynak: Sendika.OrgDaha Yeni:Daha Eski: