Aile Bakanlığı’nda işe alım kriteri: Kaç çocuk yapacaksın, namaz kılıyor musun?


Yazdır

.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sözleşmeli personel alımında “Kaç çocuk yapmayı düşünüyorsun?”,  “Namaz kılıyor musun?” gibi dini içerikli ve başkanlık sistemine dair ne düşündüklerine dair sorduğu sorular meclis gündemine taşındı

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) kapsamında sözleşmeli personel alımı için il müdürlüklerinde yaptığı mülakatlarda sorduğu soruları Meclis gündemine taşıdı.

Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın yanıtlaması istemiyle önerge veren Bozkurt, adaylara kurumsal bilgilerin yanı sıra “Kaç çocuk yapmayı düşünüyorsun? Namaz kılıyor musun? Cemaate karşı ne düşünüyorsun? Cemaate karşı Cumhurbaşkanımızın tutumunu beğeniyor musun? Dünya 5’ten büyük, kimin sözüdür? Başkanlık sistemi ülkemiz için iyi olur mu? Türkiye’nin Suriye politikası doğru buluyor musun? Herhangi bir partiye üye misin?” şeklinde sorular yöneltildiğine dair iddiaların kamuoyuna yansıdığını hatırlattı.

Bahsi geçen türden sorular yöneltildiği iddialarının doğru olup olmadığını soran CHP’li Bozkurt, konunun araştırılmasının düşünülüp düşünülmediğini, doğru ise hangi illerdeki mülakatlarda yaşandığını sordu.

Bahsi geçen soruların, Anayasamızın eşitlik ve tarafsızlık ilkelerine aykırı olup olmadığını soran Bozkurt ayrıca “ 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre Cumhuriyete ve devlete bağlı, tarafsızlık ilkesi içinde görev yürütmesi beklenilen devlet memuru adaylarına siyasi kanaat belirten ve Anayasamızın tarafsızlık ilkesini zedeleyici sorular yöneltmek doğru mudur? Bundan ne gibi bir fayda elde edilmesi umulmaktadır?” sorusunu yöneltti.

HekiMedya.OrgDaha Yeni:Daha Eski: