Mayıs ayında 50’nin üzerinde erkek şiddeti davası görüldü


Yazdır

.

bianet, kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve cinayet konusunda sürdürülen mücadeledeki gelişmeler, saldırganlara verilen cezalar ve “olumlu” ve “olumsuz” yargı kararların çetelesini tutmaya devam ediyor. Mayıs ayında kadınlar Boşanma Komisyonu’nun raporuna tepkiler gösterirken kadınların mücadeleleri sonucu erkek şiddeti birçok mahkemede yargılandı. Siyasetçiler ise yine birçok ayrımcı ve kadın düşmanı sözler söyledi

bianet, kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve cinayet konusunda sürdürülen mücadeledeki gelişmeler, saldırganlara verilen cezalar ve “olumlu” ve “olumsuz” yargı kararların çetelesini tutmaya devam ediyor.

bianet’in tuttuğu çetelere göre mayıs ayında 19 tane kadın cinayeti davası görülürken, 13 tane de tecavüz davası görüldü. Taciz, tecavüz ve şiddet davalarının toplamı ise 50’nin üzerinde. Mayıs ayında kadınlar Boşanma Komisyonu’nun raporuna tepkiler gösterirken kadınların mücadeleleri sonucu erkek şiddeti birçok mahkemede yargılandı. Siyasetçiler ise yine birçok ayrımcı ve kadın düşmanı sözler söyledi. Öne çıkan başlıklar ise söyle:

Erdoğan: Nüfus planlamasıymış, doğum kontrolüymüş…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’nın (TÜRGEV) kuruluşunun 20. Yıldönümünde yaptığı konuşmada salondaki kadınlara ve kız çocuklarına “anne adayı” diye seslendi, doğum kontrolü yöntemlerinin kullanmaması gerektiğini söyledi.

AKP’li vekilden HDP’li kadın vekile: “Çirkin şey”

AKP Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, 10 Mayıs’ta Meclis Genel Kurulu’nda konuşan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın birkaç kez sözünü keserek “çirkin şey”, “ben senin çirkinliğine bir şey diyor muyum” gibi ifadeler kullandı.

Yeni Bakanlar Kurulu Açıklandı: 1 Kadın, 26 Erkek

65. hükümetin Bakanlar Kurulu’nda sadece 1 kadın yer aldı: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya.

Boşanma Komisyonu raporu açıklandı

Meclis’te kurulan “Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Unsurlar İle Boşanma Olaylarının Araştırılması Ve Aile Kurumunun Güçlendirilmesi İçin Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu”, 14 Ocak’tan bu yana yaptığı çalışmalar sonucu hazırladığı rapor, kadınlardan sert tepki aldı.

KAHUDEV Yarışmasını “Femina Hukuk Yazılımı” Projesi kazandı

Şirin-Ahmet Tekeli Kadın Hukukçuları Destekleme Vakfı’nın (KAHUDEV) düzenlediği “Kadına Yönelik Her Türlü Şiddeti Önlemeye Dair Aktif, Uygulanabilir Proje Yarışması”nın birincisi “Femina Hukuk Yazılımı” projesiyle avukat Ruşen Seydaoğlu oldu. “Şiddete Nokta Koy/Top Sende” projesi ikincilik, “Sıra Erkeklerde” projesi ise üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Kaynak: BianetDaha Yeni:Daha Eski: