Nihat Kazanhan Davası: Tanıklar “Polis hedef alarak vurdu” dedi


Yazdır

.

Cizre’de polislerce vurularak katledilen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan davasının 7. duruşmasında tanıklar polisin doğrudan hedef alarak ateş açtığını aktardı. Tutuklu polis Mehmet Nuri Baki Göçmez ise, “devlet görevlisi” olduğunu ve İpekyolu’nun uluslarası bir yol olduğu için hassas davrandığını ileri sürdü

Şırnak’ın Cizre ilçesinde, 14 Ocak 2015 tarihinde evinin önündeki boş arsada arkadaşlarıyla oyun oynarken polisler tarafından katledilen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın ölümüne ilişkin açılan davanın 7’nci duruşması, Cizîr 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam edildi. Sanık polis memuru Mehmet Nuri Baki Göçmez’nin tutuklu bulunduğu Ankara Elmadağ Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan SEGBİS ile duruşmaya katılırken, tutuksuz yargılanan diğer sanık polisler Ufuk İmi, Gürcan Turak ve Oğuzhan Çalışkan ise Mardin Kadastro Mahkemesi SEGBİS salonundan duruşmaya katıldı.

Sanıkların getirilmediği duruşma salonunda sadece Kazanhan’ın ailesi ile Ankara, Amed ve Şîrnex barolarını temsilen avukatlar hazır bulundu.

Davanın bugünkü duruşmasında, cinayetin işlendiği yerin yakınında yer alan bir mobilya dükkanında çalışan görgü tanıkları İdris Sayaca ve Fırat Sayaca, Mersin Adliyesi’nden yine SEGBİS ile bağlandıkları duruşmada dinlendi.

Görgü tanığı: “Çocukları doğrudan hedef alacak şekilde 3-4 el ateş açıldı”

Görgü tanıklarından ilk olarak İdris Sayaca dinlendi. Sayaca, anlatımlarında o gün İpek Yolu’nun karşısında 3 polisin durduğunu, çocukların taş atmasıyla beraber ortada duran polisin ‘yeter lan’ dedikten sonra arabadan silah getirdiğini ve çocukları doğrudan hedef alacak şekilde 3-4 el ateş ettiğini söyledi.

Sayaca, söz konusu polisin ateş ederek Kazanhan’ı vurması sonrası yanında bulunan arkadaşının “Ne yaptın? Çocuğu öldürdün” diyerek silahı ateşleyen polisi bulundukları noktadan götürmeye çalıştığını anlattı.

Olay yerindeki deliller toplandı!

Diğer görgü tanığı Fırat Sayaca da, polisin Kazanhan’ı vurmasından sonra olay yerine yüzü kapalı bir özel harekatçının geldiğini ve bir şeyler topladığını anlattı.

Görgü tanıklarının bu anlatımları Kazanhan’ın nasıl fütursuzca katledildiğini gözler önüne serdi.

Kayıt altına alınan bu tanık anlatımlarının ardından söz alan Şırnak Barosu Başkanı Av. Nuşirevan Elçi, tanık beyanları ve toplanan delillerin mahiyetine göre sanık Mehmet Nuri Baki Göçmez’nin “kasten adam öldürme” eyleminden ceza alacağını öngörülerek olayın yerindeki delillerin karartılmasına dönük çaba gösterildiğini ifade etti. Av. Elçi, daha önceki savunmalarının dikkate alınarak cinayet zanlısı polisin tutukluluk halinin devamını istedi.

“Eksik mühimmat tam gösterilmiş”

Kazanhan’ın avukatı Rojhat Dilsiz ise, tanık Emniyet Müdürü’nün olay sonrasında Eray komiser ve Mehmet Kavalcı’nın içinde bulunduğu bir ekibi görevlendirdiğini, fakat raporlara olay yerine hiçbir ekibin olmadığının yazıldığını hatırlattı. Av. Dilsiz ayrıca, eksik olan mühimmatın da tam teslim edilmiş olarak gösterildiğini belirterek, sanığın tutuklu olarak yargılanmasını istediklerini söyledi.

Av. Erdoğan: “Kazanhan dosyası kamu vicdanıdır”

Ankara Barosu adına konuşan avukat Hasan Erdoğan ise, davanın kamu vicdanı nezdinde önem arz ettiğini, bu nedenle tutuksuz yargılanan kamu görevlilerinin de tutuklu olarak yargılanması gerektiği vurguladı. Erdoğan, “Biz gerçek faillerin ortaya çıkarılıp cezalandırılmasını istiyoruz. Sanığın tutukluluk halinin de aynen devam etmesini istiyoruz” diye konuştu.

“Sadece adalet istiyoruz”

Avukatların taleplerinin alınması sonrası mahkeme heyetinden söz isteyen baba Ali Kazanhan da “Biz adalet istiyoruz, her şey ortadadır. Allah o katilin cezasını versin. O yüreğimizi yaktı. Adalet yerini bulsun, katil en büyük cezayı alsın” sözleriyle sanık polislerin cezalandırılmasını istedi.

Savunması alınan cinayet zanlısı sanık Mehmet Nuri Baki Göçmez ise savunmasında yine “devlet görevlisi” olduğunu vurgulayarak, uluslararası İpek Yolu’nun o dönem Cizre’ye giriş yapılan tek karayolu olması nedeniyle hassasiyetlerinin arttığını dile getirdi.

Çocuklara dönük bir kinlerinin olmadığını söyleyen sanık polis, kaçma şüphesi olmadığını ileri sürerek, devlet görevlisi olması sebebiyle tutuksuz yargılanmak istediğini söyledi.

Alınan talepler ve dinlenen savunmanın ardından duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, daha sonra ara kararlarını açıkladı. Heyet, Ankara Jandarma Kriminal Laboratuvarı’na yazı yazılarak olayda kullanılan silahın etkili menzilinin belirlenmesi, ATK’ye olay görüntülerinde oynama olup olmadığının incelenmesinin sorulmasının beklenmesi ile beraber sanık polisin tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Heyet, bir sonraki duruşma tarihini ise 12 Ağustos 2016 olarak belirledi.

Kaynak: DİHADaha Yeni:Daha Eski: