Rize’de HES’ler dereleri kurutuyor, belediye de vadileri kirletiyor


Yazdır

.

Türkiye’nin en çok yağış alan ili olan Rize’deki dereler hidroelektrik santral (HES) projeleri yüzünden kurumaya yüz tutarken, yerel belediyeler de toplanan çöpleri vadilere dolduruyor

Yıllık 2 bin 400 kilogram yağış oranı ile Türkiye’nin en çok yağış alan ili olan Rize’de, hidroelektrik santral (HES) projelerinin bulunduğu vadilerdeki dere yatakları suya hasret kaldı.

Rize’nin Güneysu ilçesinde, dere sularının tünele alındığı Gürgen deresi ile aynı şekilde suyu tünele alınarak büyük kısmı Güneysu Vadisi’ne aktarılan ve suyu azalan Salarha deresinin bir bölümü bu yılda kurudu.

Güneysu ilçesi, Gürgen Vadisi’ndeki Kale hidroelektrik santralinde suyun dereye alındığı yaklaşık 3 kilometre boyunca Gürgen deresinde su seviyesi azaldı.

Gerçekte yaklaşık 250 metre olan ancak ıslahlarla 30 metrelik genişliğe sahip vadinin büyük bir bölümü kurudu. Salarha Vadisi’ndeki 28 megavat kurulu gücündeki, Çalık Holding’e ait Ada Hidroelektrik Santral Projesi kapsamında, Yiğitler Köyü’ndeki regülatör sahasından tünele alınan Salarha deresinin suyu Güneysu Vadisi’nde kurulan santrale aktarıldı ve 8 kilometre sonra yeniden Salarha deresine bırakıldı. Ancak 8 kilometre boyunca suyu azalan ve bazı alanlarda ikiye ayrılan dere yatağının bir bölümü ise tamamen kurudu.

Hemşin deresi çöp deposu oldu!

Rize’ye bağlı Pazar ilçesinde ise belediye, mahalle ve köylerden topladığı çöpleri Hemşin Vadisi’ndeki dere kenarında vahşi depolama ile biriktiriyor.

Artan sıcaklıklarla birlikte çevreye kötü kokuların yayıldığı vadide çöplerde dereye karışıyor.

Edinilen bilgilere göre, bir süre önce çöpleri Rize Belediyesi aracılığı ile Trabzon’un Of ilçesindeki katı atık tesisine taşıyan Pazar Belediyesi, taşıma maliyetleri ve çöp döküm bedelindeki maliyet artışı nedeniyle bundan vazgeçti ve Organik Tarım Havzası ilan edilen Hemşin Vadisi’ndeki Zafer Mahallesi’nde, dere kenarına çöp dökmeye başladı..

DEKAP: Burada tümden bir yaşam mücadelesi verilmelidir

Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP), 10 yıldır vadilerde yaşam mücadelesi verdiklerini ancak her geçen gün daha kötüye gidildiğini açıkladı.

DEKAP Sözcüsü Ömer Şan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün ne kutlanacak ne vahlanacak bir gün olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

Çevre Günleri, gelecek kuşaklara yaşanabilir bir çevre bırakmak için çözümlerin arandığı ve yaşam mücadelesinin yüceltildiği günler olarak ele alınmalıdır. Ekosistemin ana ve temel varlığı olan suyu korumamız, sahip çıkmamız gerekiyor. Geçmişte atalarımızın, dedelerimizin üreterek var ettiklerini tüketerek yok etme aşamasına geldik ve tüketim toplumu olduk. HES’lerle dereleri kurutur, vadileri çöplerle doldurursak geleceğimizi yok ederiz. Artık bunlara bir son verilmeli ve gelecek kuşaklar için önlemler alınmalı. Burada tümden bir yaşam mücadelesi verilmelidir. Herkesin bu alanları nasıl rant alanına çevrildiğini düşünmesi ve artık koruması gerektiğini anlamalıdır.

Sendika.Org/ Ömer ŞanDaha Eski: