Rozerin Çukur’un cenazesi aylar sonra teşhis edildi


Yazdır

.

Sur ablukası sırasında 8 Ocak 2016’da öldürülen ve cenazesi ailesine verilmeyen 17 yaşındaki Rozerin Çukur’un cenazesi aylar sonra DNA testi sonucu teşhis edildi. Rozerin’in cenazesi, yarın Dicle ilçesi bağlı Kırkpınar köyünde son yolculuğuna uğurlanacak

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Aralık ayında ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından Fatihpaşa Mahallesi’ndeki Süleyman Nazif İlkokulu yakınlarında katledilen 8 Ocak günü başından vurularak katledilen 17 yaşındaki Rozerin Çukur’un cenazesi tespit edildi.

Aylarca devlet güçlerinin katliam gerçekleştirdiği ilçeye giremeyen aile, cenazenin teslim edilmesi için mücadele etmişti. Rozerin’in ailesi, cenazelerini almak için kendileri gibi yakınlarını cenazelerini isteyen ailelerle birlikte Dicle Fırat Kültür Merkezi’nde nöbete başlarken, Sümerpark’ta da açlık grevi yapmıştı.

Ailenin Nisan ayında kan örneği vermesinin ardından, Rozerin’in cenazesi 151 gün sonra teşhis edilebildi.

İlçeden Mayıs ayında cenazeler çıkarıldı. Çukur ailesi kan örnekleri verdi. İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan 4 Haziran’da gelen DNA eşleşme sonuçlarına göre, şu ana kadar ilçenden çıkarılan 80’e yakın cenaze arasında Rozerin Çukur’un cenazesi çıkmadı.

Rozerin Çukur’un babası Mustafa Çukur DİHA’ya yaptığı açıklamada Pazartesi günü (6 Haziran) bir kez daha savcılığa başvuruda bulunacağını söyledi.

Aile, bugün savcılık tarafından çağrıldı. Aileye, Rozerin’in cenazesinin Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tutulduğu bildirildi. Gerekli işlemleri başlatan aile cenazeyi almak için hastaneye gitti.

Aile cenazeyi aldıktan sonra önce Yeniköy Mezarlığı’ndaki morga getirecek, ardından yarın sabah (7 Haziran) saat 09.00’da defnetmek üzere Dicle ilçesinin Kırkpınar (Herîdan) köyüne götürecek. Ailesi, ölüm haberini aldıktan 20 gün sonra köyünde bir mezar kazmıştı.

HekiMedya.OrgDaha Yeni: