Sağlık emekçilerinden yaşam hakkı için ‘Beyaz nöbet’ eylemi


Yazdır

.


İstanbul’da Tabip Odası ve SES Kürt illerindek
i saldırıları ve katliamları protesto etmek için 11 Ocak'ta bir basın açıklaması yaptı. Sağlık emekçileri çatışmasızlık sağlanana kadar her gün 12:00-13:00 saatleri arasında yaşam hakkı için ‘beyaz nöbet’ eylemi gerçekleştireceklerini belirtti

İstanbul’da Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) bugün (11 Ocak) Kürt illerindeki saldırıları ve katliamları protesto etmek için İstanbul Tıp Fakültesi Monoblok önünde basın açıklaması yaptı.

ETHA’nın haberine göre, eylemde konuşan SES Aksaray Şube Başkanı Aydın Erol, ülkenin Doğu’sunda savaşlar yaşanırken Batı’sında sessiz kalındığını belirterek, “Taraflara sesleniyorum savaş dursun” dedi.

‘Halkın sağlık sorunları ciddi boyuta ulaştı’

Erol’un ardından konuşan İstanbul Tabip Odası 2. Başkanı Raşit Tükel ise sağlık emekçilerinin görevlerini yerine getiremediklerini, halkın sağlık sorunlarının ciddi boyutlara ulaştığını söyledi. Tükel, sağlık çalışanları olarak tek isteklerinin görevlerini yerine getirmek olduğunu vurgulayarak, “Toplumsal barışın bir an evvel sağlanmasını, savaş ortamının ortadan kalkmasını, çatışmaların sonlandırılmasını, sebep olan tarafların savaşı durdurmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Sağlık emekçileri adına basın açıklamasını SES üyesi Murat Ekmez yaptı. Ekmez, neredeyse tüm sağlık kurumu ve hastanelerin askeri üsse çevrildiğini belirtti. TİHV tarafından 9 Ocak’ta yapılan açıklamayı hatırlatan Ekmez, sokağa çıkma yasağı ilan edilen 7 il ve en az 19 ilçede, 29’u kadın, 32’si çocuk, 24’ü 60 yaş üstü olmak üzere 162 sivil vatandaşın katledildiğini, en az 1 milyon 377 bin kişinin yaşam ve sağlık hakkının ihlal edildiğini söyledi.

Ekmez, çatışmaların son bulmasını, sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmasını ve halkın sağlık hakkına ulaşmasının önündeki engellerin kaldırılmasını gerektiğini belirterek “Sağlık kurumları askeri amaçlarla kullanılmasın, çatışma mekanı olmaktan çıkarılsın. Sağlık kurumları ve sağlık çalışanlarına yönelik tüm saldırılar dursun” dedi.

Eymez, çatışmasızlık sağlanana kadar her gün 12:00-13:00 saatleri arasında yaşam hakkı için “beyaz nöbet” eylemi gerçekleştireceklerini duyurdu. Eylemde hayatını kaybeden sağlık çalışanları Eyüp Ergen, Abdulaziz Yural, Abdullah Biroğul ve Şeyhmus Dursun’u anıldı.

Açıklamanın ardından sağlık emekçileri İstanbul Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimler Enstitüsü önünde ilk nöbetlerini tuttu.

Kaynak: ETHADaha Yeni: