İstanbul’da polis otobüsüne saldırı: 6’sı polis 11 kişi yaşamını yitirdi


Yazdır

.

İstanbul Vezneciler’de sabah 8.30 sularında çevik kuvvet otobüsünün geçişi sırasında bombalı araçla saldırı düzenlendi. Patlamanın şiddetiyle metro durağının tavan parçaları düştü, yakında bulunan Vezneciler Kız Öğrenci, İÜ fakülteleri ve binaların camları patladı. Saldırıda 6’sı polis, 5’i sivil olmak üzere 11 kişi yaşamını yitirdi, 36 kişi yaralandı

16.52 Saldırının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, başsavcıvekilleri İrfan Fidan ve Önder Yaman ile dört cumhuriyet savcısı olay yerinde incelemelerde bulundu. İlk incelemede bombalı saldırıda kullanılan aracın kiralık olduğu ve nereden kiralandığı belirlendi. MOBESE kameraları incelemeye alınırken, aracı olay yerine getirip park eden kişilere ulaşılmaya çalışıldığı ifade edildi. Bu arada, soruşturma dosyasının, olay yerine giden savcılar arasında bulunan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’ndan Hasan Yılmaz’a verildiği öğrenildi.

16.35 İstanbul Valisi’nin “7’si polis, 4’ü sivil 11 kişinin yaşamını yitirdiği” bilgisinde değişiklik yapıldı. Yapılan açıklamada yaşamını yitiren polis sayısının 6 olduğu duyuruldu.

16.00 Vezneciler saldırısıyla ilgili olarak 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

15.52 Vezneciler’deki terör saldırısında kiralık bir otomobilin kullanıldığı, düzeneğin uzaktan kumandayla patlatıldığı belirlendi.

15.32 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Vezneciler saldırısıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. “İstanbul Vezneciler’de, Çevik Kuvvet Polislerimizi taşıyan servis aracına yönelik terör saldırısını lanetliyorum” diyen Kılıçdaroğlu, “barış ve kardeşliğin ayı” dediği Ramazan’ın ikinci gününde düzenlenen bu terör saldırısının Türkiye’nin güvenliğinden sorumlu polisi hedef aldığını belirtti. Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

Mevcut iktidarın her türlü beceriksizliğine rağmen, milletimizin teröre karşı gösterdiği ortak dayanışmasıyla yok olacaktır. Bu duygularla, alçak saldırıda şehit olan polis ve sivil vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet; yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Şehitlerimizin ailelerine, sevenlerine, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ve tüm milletimize başsağlığı dileklerimi iletiyorum.

14.51 Saldırıda yaralanan ve hastanede tedavi altına alınan sivil yurttaşlardan biri daha yaşamını yitirdi. Böylece saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısı 12’ye yükseldi.

13.13 Sabah saatlerinde konutundan çıkarken bir açıklama yapmaktan kaçınan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile görüştükten sonra kısa bir açıklama yaptı. “Güvenlik ve adli birimlerimiz, büyük bir dikkat ve titizlikle iz sürerek bu alçak saldırıyı gerçekleştirenleri ve onları azmettirenleri ortaya çıkaracaktır” diyen Yıldırım, güvenlik zirvesi toplayacaklarını da duyurdu.

12.55 Tayyip Erdoğan, Haseki Hastanesi çıkışında kısa bir açıklama yaptı. Başsavcılığın konuyla ilgili çalışmalar yürüttüğünü, gerekli adli işlemlerin yapıldığını belirten Erdoğan şöyle konuştu:

"Terör örgütünün özellikle sivil, polis veya asker ayrımı pek bağlamaz. Sonunda şehit olan insandır. Bunların yaptıkları insana karşıdır. Bu teröristlere karşı biz mücadelemizi sonuna kadar yılmadan, usanmadan vereceğiz. Tabii ki, şehitlerimiz var. Ciğerimiz kan ağlıyor. Her şeyin bedeli var. Aslolan bunun minimize edilmesidir. Gerek silahlı kuvvetlerimiz, gerek emniyet mensuplarımız çok ciddi bir mücadeleyi veriyor, vermeye de devam edeceğiz. Mücadele kıyamete kadar sürecektir. Bunu şehirlere taşınması yeni değil. Daha önce Diyarbakır, Ankara merkezde olduğu gibi bunları yaptılar. Hiçbir zaman terörist uyur diye bir şey yok. Terörün nerede, ne zaman neyi patlatacağı da belli olmaz. En kısa zamanda ipuçları ele geçirilir."

12.37 İstanbul Üniversitesi Öğrenci Kolektifleri, saldırının ardından yaptığı açıklamada “Bombalara alışmayacağız, yaşamı savunacağız” dedi. Kolektifler, saldırının gerçekleştiği noktanın tüm üniversitelilerin kullandığı bir yer olduğunu ve bu bombalarının sorumlusunun savaş politikalarını yürütenler olduğunu belirterek “Bu patlamanın kim tarafından kime yönelik gerçekleştirildiğinin bir önemi yoktur. Bu yaşam hakkımızı ve öğrenim özgürlüğümüzün gasbıdır! Memlekette savaş politikalarını yürütenler, bu bombaların sorumlusudur” dedi.

12.09 İstanbul’da bulunan Erdoğan, yaralıları ziyaret etmek üzere Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gitti. İstanbul Valisi Vasip Şahin de kendisine eşlik etti.

11.42 Saldırı sonrası RTÜK yine yayın yasağı getirdi. RTÜK yayımladığı kararla soruşturmanın güvenliği gerekçesiyle saldırıya dair her türlü haber, röportaj, eleştiri vb. yayınların yapılmasını yasakladı.

11.22 Vali Vasip Şahin basına açıklama yaptıktan sonra yaralıların bir çoğunun bulunduğu Haseki Eğitim Araştırma Hastanesi’ne ziyarette bulundu.

11.10 Saldırının ardından cenaze ve yaralıların tamamı hastaneye kaldırılırken olay yeri inceleme ekipleri delilleri toplamaya devam ediyor. Yaralıların Haseki, Çapa, Bezmialem ve Samatya hastanelerine kaldırıldığı belirtildi.

10.50 Polis Vali Vasip Şahin’in açıklama yaptığı sırada görüntü almaya çalışan AA muhabirini itti. Polisin kendisini itmesine tepki gösteren muhabiri polis gözaltına almaya çalıştı.

10.38 Vali Vasip Şahin, olay yerinde yaptığı incelemelerden sonra polise yönelik gerçekleşen saldırının bombalı araçlı saldırı olduğu bilgisini doğruladı. Şahin, 7’si polis, 4’ü sivil olmak üzere 11 kişinin yaşamını yitirdiğini, 36 kişinin yaralandığını söyledi.

10.23 Motosikletli bir trafik polisi olay yerinden ayrılırken bir kaza geçirdi. Yaralı polis ambulansla olay yerinden götürüldü. Polis, kontrollü patlama yapılacağı gerekçesiyle basını uzaklaştırdı.

10.12 İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Nilgün Ongan’ın Twitter hesabından geçtiği bilgiye göre İstanbul Üniversitesi Beyazıt Yerleşkesi’nde bulunan fakültelerin bütünleme sınavları patlama nedeniyle iptal edildi.

10.05 Habertürk’ün geçtiği bilgiye göre 2 kişi hayatını kaybetti, 8’i polis, 1’i ağır 18 kişi yaralandı. Vali Vasip Şahin’in olay yerinde olduğu belirtilirken açıklama yapması bekleniyor.

09.53 CNN Türk’ün geçtiği bilgiye göre, patlamanın şiddeti nedeniyle polis aracının kapıları sıkıştı. Çevik kuvvet aracının içerisindeki yaralılara ulaşmaya çalışılıyor. Resmi bir bilginin olmadığı patlamada hastanelere kaldırılmış en az 15 yaralı olduğu bilgisi geçiliyor.

09.30 Olay yerinden bildiren muhabirimiz, çok sayıda ambulansın bulunduğunu ve yaralı sayısının artacağını belirtti. Polis olay yerini bariyerle çevirmek için hazırlık yaparken basının görüntü alması engelleniyor. Olay yerinden son görüntüler:

09.18 CNN Türk, iki patlamanın gerçekleştiğini ancak ikincisinin nedeninin henüz netleşmediğini belirtti. Onlarca ambulansın sevk edildiği olay yerinden gelen ilk bilgiye göre en az 5 yaralı var.

Kaynak: Sendika.OrgDaha Yeni:Daha Eski: